Jak jsme začaly šít

04.03.2021

Sen umět šít jsme se ségrou měly už dlouho. Aspoň já to vždycky brala tak, že neumět ušít svým dětem kostým na karneval je jednoduše propadák. Žádné dítě přece nechce být další polyesterovou princeznou v šatech z aliexpresu.

Vzpomínám si, že nám naše maminka kostýmy vždycky šila a byla to ohromná legrace (aspoň pro nás). Šly jsme za klauny a měly jsme krásný overal z červené látky s potiskem, naškrobený límec s motýlkem a červený nos. Na letní tábor jsme zas měly černočervené hábity ve stylu Harryho Pottera s kapsami. To byla jízda! Střih po mamce chtělo ještě několik dalších maminek, protože byl prostě skvělý.

Svůj první pokus o šití si pamatuju úplně přesně. Koupila jsem si kostkovanou látku a chtěla si podle Burda střihu ušít áčkovou sukni do pásku. Moje nadšení klesalo s postupným zjišťováním toho, jaká práce předchází samotnému šití. Moje představa byla asi taková: Mám látku, vystřihnu něco, dám to na něco, to něco sešiju, jsem hvězda. Asi chápete, že nějaké měření, spotřeba, žehlení a jiné prkotiny mě vůbec nenapadly. A protože jsem extrémně netrpělivá, tu sukni jsem tehdy ani nestřihla. Smířila jsem se s tím, že moje dítě prostě půjde na karneval za povlak na polštář nebo utěrku, protože nic jiného nebudu schopná nikdy ušít.

Pak ale přišel COVID a my udělaly výlet do galanterie a nakoupily spoustu gumiček a plátna. Rozložily jsme doma žehlicí prkno, vytáhly stroj a vytvořily takovou malou manufakturu na jedno odpoledne. Našily jsme několik desítek roušek a mě se to šití najednou nezdálo až tak složité. Jen co se mi v hlavě uhnízdila tahle myšlenka, šlo to rychle. Koupily jsme si s Káťou stroje, začaly se s nimi sžívat, udělaly jsme objednávku na online galanterce, vybraly si střihy na Burdě a navždy propadly šicí mánii.

Že jsem ztracená, jsem věděla ve chvíli, kdy jsem se přihlašovala do autoškoly a v noci se mi zdál sen, jak při zkouškách nemůžu zabrzdit, protože v autě mám jen jeden pedál... a ještě k tomu od šicího stroje.

A jak bylo u Vás?

Mějte se MaKa-Kově a nedělejte vopičárny!

Mája