Střih, co letos frčí

25.07.2021

Ahoj Maka-kové! Jak si užíváte léto? Letos sice není nijak tropické počasí, ale i tak už jsme měli pár parných dnů, kdy bylo těžké vybrat outfit, ve kterém by se člověk nepotil jako *****. Kromě dobrého deodorantu, vám v těchto případech přijdou vhod třeba šaty z mušelínu. 

Mušelín je prodyšná bavlněná volně tkaná látka, pocházející původně z východní Indie. V Evropě zažil velkou popularitu díky francouzské módě v 18. století.

O šatech z mušelínu se mluví třeba v populárním díle Jane Austenové, Opatství Northanger.

Jak na šaty z mušelínu?

Použijte střih na vršek, který máte rádi a máte ho osvědčený. Já použila střih z Burdy č. 6721.

1. Změřte si obvod vrchního dílu. U mých šatů to bylo 88 cm. 


2. Tento obvod si vynásobím 1,5, protože sukni (kterou budu šít ze dvou obdélníků) budu chtít nařasenou. 88 x 1,5 = 132 cm.

Ještě si musím změřit délku šatů. Od konce vrchního dílu (končí kousek pod prsy) budu chtít šaty dlouhé 66 cm. To znamená, že jeden obdélník bude mít na výšku 33 cm.

První obdélník bude tedy vypadat takto.

3. Druhý obdélník musí být ještě delší, než ten první, abychom ho mohli nařasit. Opět si vynásobím obvod prvního dílu sukně x 1,5.

132 x 1,5 = 198

Druhý díl sukně bude vypadat takto.


4. Díly sukně si nařasím na stroji pomocí uvolnění délky stehu. Pak už jen řasení rovnoměrně rozdělím, aby bylo všude stejně látky a našiju díly na sebe a na vrchní díl.

Pokud jste spíše drobné postavy, možná nebudete muset přidávat do vrchního dílu zip. Já ho tam pro jistotu dala. :-)

Finální produkt je super vzdušný a ideální na letní dovolenou. A navíc, letos je to nejvíc oblíbený střih, takže půjdete s dobou. Káťa by určitě do střihu přidala ještě kapsy, takže pokud jste stejní maniaci a musíte mít kapsy všude, směle do toho! 

Jaký je letos váš oblíbený střih? :-)

Mějte se MaKa-Kově a nedělejte vopičárny!